Winners announced at 2015 Education Business Awards

The winners of the 2015 Education Business Awards, which took place on July 8 at The Grange Hotel, London, have been announced.

87 schools from across the UK were represented at the ceremony, which was presented by Bucks Fizz star and former Eurovision Song Contest winner Cheryl Baker. Following a champagne drinks reception and awards luncheon, the winning schools were named in 22 categories.

Outstanding Progress - Primary School
sponsored by ParentHub
Winner: Harris Primary Academy Coleraine Park, London
Commended: Eversely Primary School, London
Guru Nanak Sikh Academy, Middlesex
Wolverton Primary School, Warwick
Hampden Gurney CofE Primary School, London

Outstanding Progress - Secondary School
sponsored by YAZOO
Winner: Charter Academy, Portsmouth
Commended: Matravers School, Wiltshire
Parkwood Academy, Sheffield
Prendergast School, London
Sandy Upper School, Bedfordshire

Outstanding Progress - Independent School
sponsored by OKI
Winner: Royal Grammar School, Newcastle
Commended: Brighton College, East Sussex
Bromley High School, Kent
Kilgraston School, Perthshire
Wellington College, Berkshire

Excellence in Health & Safety Award
sponsored by IOSH
Winner: Maltings Academy,  Essex
Commended: Linden Lodge School, London
Brookfield Primary School, Sutton
St Cecilia’s Primary School , Surrey

Innovation in Health & Safety Award
sponsored by IOSH
Winner: Leas Park Junior School, Notts
Commended: Langley Hall Primary Academy,  Berkshire
Beddington Park Primary School, Croydon
Hackbridge Primary School, Surrey

Educational Visits Award
sponsored by Rainforest Cafe
Winner: Henbury School, Bristol - GCSE Geography trip to Iceland
Littleover Community School, Derby - Trip to Uganda
Holyrood Academy, Somerset  - Indian Partnership visit

School Recruitment Award
sponsored by REC
Winner: Elmfield Rudolf Steiner School , West Midlands
Commended: Educate Norfolk
SGOSS - Governors for Schools/University of Manchester

STEM Award
sponsored by VEX Robotics/Rapid Education
Winner: Dalziel High School, Motherwell
Commended: Highgate School, London
Didcot Girls School, Oxfordshire OX11 7AJ
Mascalls School, Kent

ICT Facility Award
sponsored by Ultimaker
Winner: King’s Ely School, Cambridgeshire
Commended: Lancaster Royal Grammar School, Lancaster
The Wallace High School, Co Antrim
Hillside Community First School, Dorset
Slinfold CE Primary School, West Sussex

ICT Innovation Award
sponsored by SAM Learning
Winner: Teesdale School, County Durham
Commended: Sandymoor School, Cheshire
Loughborough High School, Leicestershire
Boundary Oak School, Hampshire
Wick High School, Caithness, Scotland

SEN Inclusion Award
sponsored by nasen
Winner: Marine Academy Primary, Plymouth
Commended: Commonweal School, Swindon
St James CE Primary School, Northampton
Swanwick Hall School, Derbyshire

SEN Provision Award
sponsored by nasen
Winner: Uplands School, Swindon
Commended: Trinity Fields School & Resource Centre, Caerphilly
Oakleigh School, London
Longdon Hall School, Staffordshire

School Catering Award
sponsored by YPO
Winner: Trafalgar Infant School, Richmond
Commended: Loughborough Endowed Schools, Leicestershire
Bishop’s Stortford College, Hertfordshire
Arden Academy, West Midlands
Lodge Lane Infant School, Norfolk

Community Award
sponsored by Mike Ayres Design
Winner: Seaford College, West Sussex
Commended: Anson Primary School, London
Epsom College, Surrey

School Procurement Award
sponsored by ESPO
Winner: Springfield Primary School / Trafford Council, Cheshire
Commended: The Gryphon School, Dorset
Burwell Village College Primary School, Cambridgeshire

School Building Award
Winner: Maidenhill School, Gloucestershire
Commended: Baxter College, Worcestershire
Ravenor Primary School, Greenford
James Gillespie's High School, Edinburgh
John Roan School, London
Burntwood School, London

Environmental Practice Award
Winner: Lutley Primary School, Halesowen
Commended: St Bartholomew's First School, Crewkerne
South Otterington Church of England Primary School, Northallerton

Sports Award
Winner: Shrewsbury High School, Shropshire
Commended: Blackburn The Redeemer Church of England Primary School, Blackburn
Hamilton’s Holy Cross High School, Hamilton
Sedgefield School Sports Partnership

Music Award
Winner: Morpeth School, London
Commended: Hereford Cathedral School, Hereford
Woodcroft Primary School, Edgware

Art & Craft Award
Winner: Shirley Infant School, Southampton
Commended: Scargill Infant School, Essex
Halewood Academy, Liverpool

School Security Award
Winner: Beddington Park Primary School, Surrey
Commended: Pendle Primary Academy, Lancashire
Hemel Hempstead School, Hertfordshire

Academy Partnership Award
sponsored by eTeach
Winner: Thornhill Community Academy, Dewsbury
Commended: Dalziel High School, Motherwell
JCB Academy, Staffordshire