EB Awards 2017 Shortlists announced

The shortlists for the 2017 Education Business Awards have been announced. Taking place on July 6 at the Grange Hotel, London, the awards recognise excellence in education across 22 different categories.

Academy Partnership Award
sponsored by Ward Hendry
Brighton Aldridge Community Academy
Parkwood E-ACT Academy
Dalziel High School
Glemsford Primary Academy, Suffolk
Oasis Academy Don Valley

Art & Craft Award
sponsored by Mighty Writer
King's Ely
Matravers
Beddington Park Primary School
Thomas Gainsborough School, Suffolk
Sacred Heart Catholic High School, Newcastle upon Tyne
Chatsmore Catholic High School

Community Award
sponsored by Thorpe Park Resort
Kilgarth School
Beddington Park Primary School
Richmond Hill Primary School
Shrewsbury High School
Parkwood E-ACT Academy
Wolverhampton Grammar School

Educational Visits Award
Ellesmere College
Mildenhall College Academy
Rendcomb College
Springfield School
The Link School Pallion
Matravers

Environmental Practice Award
sponsored by C Tech Building Solutions
Gilbrook School
Bootroyd Primary Academy
Bromley High School
Redmoor Academy

Excellence in Health and Safety Award
sponsored by The Norse Group
Barnston Primary
St Peter's Catholic Primary School
Clare Mount Specialist Sports College

ICT Facility Award
sponsored by Dataphone
Rendcomb College
Rotherithe Primary School, London
Blenheim Primary, Wales
All Saints Church in Wales Primary School
The Royal Alexandra and Albert School, Surrey

ICT Innovation Award
sponsored by Ednex
Rendcomb College
Deighton Primary School
Moredon Primary School, Swindon
The Queen’s School, Chester
Heathfield Knoll School, Kidderminster

Outstanding Progress - Independent School
sponsored by Garran Lockers
Bromley High School
Wolverhampton Grammar School
Alleyn's School, London
Brighton College, East Sussex
Royal Grammar School, Guildford
Withington Girls School, Manchester

Outstanding Progress - Primary School
sponsored by ISS Education
Crosthwaite Church of England Primary School
Ravens Academy
Woodside Primary Academy, London
Ridgeway Primary Academy, Tyne & Wear
Barnsole Primary School, Kent
The Brent Primary School, Kent

Outstanding Progress - Secondary School
sponsored by School Business Services
Acklam Grange school
Ormiston Chadwick Academy
St Peter's School
Tauheedul Islam Boys' High School
Matravers
Thomas Lord Audley School, Essex
Havant Academy

Parking Management & Travel Planning Award
sponsored by British Parking Association
Farnham Common Infant School, Slough
University of Bradford
Cheadle Hulmes School, Cheshire
Chichester Free School, West Sussex
Caistor Church of England and Methodist Primary School, Lincolnshire

School Building Award
sponsored by Ward Hendry
Rendcomb College
Merchant Taylors' School
Donhead Preparatory School
Roseacres Primary School
Robert Gordon's College
Holme Grange School

School Catering Award
Christ Church CE Primary School
Harrogate Grammar School
The Barlow RC High School & Specialist Science College, Manchester
Falkner House, London
Lowerplace Primary School, Rochdale

School Music Award
sponsored by Stage Systems
Ellesmere College
Robert Gordon's College
Ballard School
St. Peter’s School
Woodford County High for Girls

School Procurement Award
sponsored by ESPO
Ormiston Academies Trust
Sutton Vallance School
University of Birmingham

School Recruitment Award
sponsored by Eteach
North Yorkshire County Council
Teach in Herts - Herts for Learning
Newham Partnership Working
The Weald School
Bridge Multi-Academy Trust
Eden Academy

School Security Award
Wolverhampton City Council Education eServices Team
St Joseph’s School, Camden
George Spencer Academy
Haggerston School, London
Ark Academy, Wembley

SEN Inclusion Award
sponsored by Fujitsu
Ernesettle Community School
The Pingle Academy
Eversley Primary School

SEN Provision Award
sponsored by Medpac
Hall Cliffe Primary School
Lakeside School
Oak View SEN School
Gilbrook School
St James C of E Primary (unit provision)
Clare Mount Specialist Sports College

Sports Award
sponsored by RedBoxVR
Hall Cliffe Primary School
Plymouth College
The Nicholas Hamond Academy
Beech House School
Kingsway Primary School
St James CE Primary

STEM Award
sponsored by Ultimaker
Shrewsbury High School
Avoch Primary School
The Mossland School
Calday Grange Grammar School
Bromley High School